MATSERVIS, 112 delar, porslin/flintgods, "Viola" Gustavsberg.

50601. MATSERVIS, 112 delar, porslin/flintgods, "Viola" Gustavsberg.

20 flata tallrikar, dia 23,5 cm.
27 djupa tallrikar, dia 23.
20 assietter större, dia 19.
20 assietter mindre, dia 16.
Uppläggningsskål, längd 27.
3 uppläggningsfat, längd 32,5.
2 såsskålar.
Terrin med lock.
Kanna, höjd 22 cm.
8 flata tallrikar större, dia 26.
9 djupa tallrikar större, dia 26.

Slitage, missfärgningar, krackelyrer, enstaka sprickor. Uppläggningsskål samt ett uppläggningsfat med avslag.

Gör en kostnadsfri värdering!

27 djupa tallrikar, dia 23.
20 assietter större, dia 19.
20 assietter mindre, dia 16.
Uppläggningsskål, längd 27.
2 såsskålar.
Terrin med lock.
Kanna, höjd 22 cm.

Antal besök: 6 708