50601. MATSERVIS, 112 delar, porslin/flintgods, "Viola" Gustavsberg.
20 flata tallrikar, dia 23,5 cm.
27 djupa tallrikar, dia 23.
20 assietter större, dia 19.
20 assietter mindre, dia 16.
Uppläggningsskål, längd 27.
3 uppläggningsfat, längd 32,5.
2 såsskålar.
Terrin med lock.
Kanna, höjd 22 cm.
8 flata tallrikar större, dia 26.
9 djupa tallrikar större, dia 26.
Slitage, missfärgningar, krackelyrer, enstaka sprickor. Uppläggningsskål samt ett uppläggningsfat med avslag.