504962. SKÅP, allmoge, 1700/1800-tal.
Längd 142 bredd 42 höjd ca 202 cm.
Vöntra sidan har stått mot hörn. Slitage, färgbortfall, sprickor, renoverad, kompletterad, senare målning. Nyckel finns till övre skåp. Nyckel till undre saknas.