504867. VÄGGAPPLIQUER, ett par, förgylld brons, troligen Frankrike, omkring 1900.
Ett par appliquer i rokokostil med vardera tre svängda ljusarmar, rikt ornerad dekor av akantus och blomsterkvistar.
Höjd 54, bredd 38 cm.
Bruksskick.
Lagning, utbytt skruv på baksidan av en applique.