FRITZ MÜLLER-LANDECK. Gammal romersk krog, kopia efter A. Böcklin, olja på duk, inramad, signerad.
504778. FRITZ MÜLLER-LANDECK. Gammal romersk krog, kopia efter A. Böcklin, olja på duk, inramad, signerad.
”OLD ROMAN TAVERNE” KOPIA av Fritz Müller-Landeck (1865-1942) EFTER A. BÖCKLIN, olja på duk, signerad nere till vänster.
En speciell egenskap hos denna kopia (Cop. v. fram till vänster), avskiljningsramen är avstängd. ETT UNIKT VERK av den tyska målaren och grafikern Melchior Lechter (1865 - 1937).