504770. MARINA GERAŠČENKO. Naken, olja på duk, signerad.
Olja på duk med degig applicering av färg, inramad, abstrakt skildring av en naken kvinnokropp, signerad Marina nedre fram till höger, mått: 118 x 78 cm (höjd x bredd).
Den moderna konstnären Geraščenko föddes i Ukraina 1960. Hon studerade grafik vid konstinstitutet i Charkov. Hon arbetade sedan som illustratör för bokförlaget Kharkov.
Hennes verk har ett fast men ändå mångsidigt abstrakt uttryck.