MARINA GERAŠČENKO. Naken, olja på duk, signerad.

504770. MARINA GERAŠČENKO. Naken, olja på duk, signerad.

Olja på duk med degig applicering av färg, inramad, abstrakt skildring av en naken kvinnokropp, signerad Marina nedre fram till höger, mått: 118 x 78 cm (höjd x bredd).

Den moderna konstnären Geraščenko föddes i Ukraina 1960. Hon studerade grafik vid konstinstitutet i Charkov. Hon arbetade sedan som illustratör för bokförlaget Kharkov.
Hennes verk har ett fast men ändå mångsidigt abstrakt uttryck.

Mycket bra tillstånd av bevarande.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 919