ASSIETTER, porslin,11+ 6 st, " Tellus ", Uppsala Ekeby, Gefle, 1900-talets mitt.

504709. ASSIETTER, porslin,11+ 6 st, " Tellus ", Uppsala Ekeby, Gefle, 1900-talets mitt.

11 st assietter ," Tellus ", Uppsala Ekeby, höjd ca 2 cm, diameter 18 cm.
6 st assietter, Gefle, höjd 2 cm, diameter 17,5 cm.

Bruksslitage, fläckar, nagg på en tellus assiett. , Gefle assietter något missfärgade.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 660