MATSERVIS, porslin, 63 delar, Sanssouci, Rosenthal, Tyskland.

501505. MATSERVIS, porslin, 63 delar, Sanssouci, Rosenthal, Tyskland.

Tryckt dekor av blå/violetta blommor. Förgylld kant.
12 st tallrikar, diameter 25,5 cm.
12 st tallrikar, diameter 22 cm.
12 st assietter, diameter 17,5 cm.
12 st djupa tallrikar, diameter 22 cm.
Såsskål, längd 24 cm.
Kanna, höjd 17 cm.
Terrin med lock, höjd 21 cm.
2 st karotter, längd 24 cm.
4 st små askfat, diameter 9 cm.
6 st uppläggningsfat i olika modeller. Längd från 37 - 25,5 cm.
Alla delar märkta Rosenthal Germany Sanssouci.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Såsskål, längd 24 cm.
Kanna, höjd 17 cm.
Terrin med lock, höjd 21 cm.
2 st karotter, längd 24 cm.

Bruksskick.

Antal besök: 697