Tryckt dekor av blå/violetta blommor. Förgylld kant.
Kaffekanna, höjd 25 cm.
Sockerskål med lock, höjd 13,5 cm.
Gräddkanna, höjd 10 cm.
Kakfat, längd 31 cm.
9 st assietter, diameter 17,5 cm.
10 st kaffekoppar, höjd 6,5 cm.
5 st fat, diameter 14 cm.
Alla delar märkta Rosenthal Germany Sanssouci.
Bruksskick.
Sockerskål med nagg samt genomgående spricka.
Kaffekanna, höjd 25 cm.
Gräddkanna, höjd 10 cm.
Kakfat, längd 31 cm.
5 st fat, diameter 14 cm.
Bruksskick.