KAFFESERVIS, porslin, 28 delar, Sanssouci, Rosenthal, Tyskland.

501492. KAFFESERVIS, porslin, 28 delar, Sanssouci, Rosenthal, Tyskland.

Tryckt dekor av blå/violetta blommor. Förgylld kant.
Kaffekanna, höjd 25 cm.
Sockerskål med lock, höjd 13,5 cm.
Gräddkanna, höjd 10 cm.
Kakfat, längd 31 cm.
9 st assietter, diameter 17,5 cm.
10 st kaffekoppar, höjd 6,5 cm.
5 st fat, diameter 14 cm.
Alla delar märkta Rosenthal Germany Sanssouci.

Bruksskick.
Sockerskål med nagg samt genomgående spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kaffekanna, höjd 25 cm.
Gräddkanna, höjd 10 cm.
Kakfat, längd 31 cm.
5 st fat, diameter 14 cm.

Bruksskick.

Antal besök: 815