PARTI GLAS, karaffer och drickglas, 1800/1900-tal.
50063. PARTI GLAS, karaffer och drickglas, 1800/1900-tal.
Karaff med slipad dekor av bland annat blommor, senare silverskoning (1938), höjd 23 cm.
Karaff med målad dekor, höjd inklusive propp 21,5 cm.
Dricksglas, emaljmålad dekor av folkdräkter, Floda, Lappland, Blekinge, höjd 13,5 cm.
Bruksslitage, ställvis slitage på den målade dekoren på karaff samt glas, karraff med silverskoning saknar propp.