MARINA GERAŠČENKO. Olja på duk, signerad och daterad 92.

500446. MARINA GERAŠČENKO. Olja på duk, signerad och daterad 92.

Målad med pastafärgad applicering i olja på duk, inramad bakom glas, signerad och daterad Marina '92 nedre fram höger
120 x 96 cm (höjd x bredd)

Den moderna konstnären Geraščenko föddes i Ukraina 1960. Hon studerade grafik vid konstinstitutet i Charkov. Hon arbetade sedan som illustratör för bokförlaget Kharkov. Hon arbetade också som scendesigner och är självlärd inom akvarell och oljemålning.
Hennes verk har ett fast men ändå mångsidigt abstrakt uttryck.

Mycket bra tillstånd av bevarande.

Gör en kostnadsfri värdering!

120 x 96 cm (höjd x bredd)

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 803