ALLMOGEKISTA, troligen Västergötland, senbarock, 1700-talets första hälft.

500111. ALLMOGEKISTA, troligen Västergötland, senbarock, 1700-talets första hälft.

Kista med original bemålning av bl. a. blomsterurnor, beslag med dekor av hjärtan och kors, höjd 57 cm, djup 61,5 cm,
längd 98 cm.

Åldersrelaterat slitage och flertalet repor på locket.

Gör en kostnadsfri värdering!

längd 98 cm.

Antal besök: 1 684