SALONGSMÖBEL, 5 delar, empirestil, "Malmaison-möbeln", Carl Fredriksons Träförädlings AB, Katrineholm, 1900-talets första kvartal.

499954. SALONGSMÖBEL, 5 delar, empirestil, "Malmaison-möbeln", Carl Fredriksons Träförädlings AB, Katrineholm, 1900-talets första kvartal.

Stämplat "Carl Fredrikssons Träförädlings AB Katrineholm".
Detaljer och benslut i mässing.
Soffa rygghöjd 97, längd 127 cm.
2 karmstolar rygghöjd 100 cm.
Taburett höjd 72, längd 59 cm.
Bord höjd 73, diameter 74 cm.

Lättare bruksslitage. En list och en mässingsblomma saknas, ett par fläckar armstöd karmstol. Möjligen professionellt ommålat.

Gör en kostnadsfri värdering!

2 karmstolar rygghöjd 100 cm.
Bord höjd 73, diameter 74 cm.

Antal besök: 1 197