499629. MATSSERVIS, ca 128 delar flintgods, "Japan", Rörstrand 1900-talets början.
Bestående av: 34 mattallrikar, 22 sopptallrikar, 22 desserttallrikar (djupa), 24 bordstallrikar, 19 assietter, runt serveringsfat, terrin med lock och fat, såsskål, mindre serveringsskål, serveringsskål med hänklar, 1+1 serveringsfat.
Slitage, skador, nagg, sprickor, krakeleringar, missfärgningar.