UNBEKANNTER KÜNSTLER. magnetism experiment, olja på papper.
499554. UNBEKANNTER KÜNSTLER. magnetism experiment, olja på papper.
Okänd konstnär från 1800-talet. Magnetism experiment, en elegant klädd gentleman flyttar stora svarvar med en magnet in i ett stort rum med lockmålning (möjligen italienska akademin), dam och småbarn stående åt sidan, olja på papper, på duk, troligen Itelia första hälften av 1800-talet. 35 x 25 cm.