Majaskål och skål och lykta med målade linnéor. Skålarnas höjd 10 cm, diameter 12,5 cm, lyktans höjd 16 cm, diameter 11,5 cm. Signerade på livet.
bruksslitage.
Eva Englund (1937–1998)