499157. BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804).
Fanerad med mahogny. Rak form, raka nedåt avsmalnande kannelerade ben, tre lådor, beslag av mässing. Signerad på översta lådkanten GFT. 108 x49, höjd 83 cm.
Renoverad och kompletterad. Senare beslag, skiva, lås samt bakstycke. Några dekordelar saknas.