ÄLGHORN på träsköld, 9 taggar, väggmontage, daterad 1954.
498680. ÄLGHORN på träsköld, 9 taggar, väggmontage, daterad 1954.
Höjd 65 / 79 cm, bredd 83 cm.
Sköldstorlek: höjd 44 cm, bredd 27 cm.
Signerad á tergo: "Hällkrok, kp Hornslandet, den 20/10 1954, Ålder 5 á 6 år, Slaktvikt ?44 kg, Edv.Blom".
Höjd 65 / 79 cm, bredd 83 cm.