498653. MINIATYR BYRÅ, Italien 1800-tal.
Miniatyr rektangulär byrå böjd framtill med fyra böjda lådor i elfenben och ebenholts en contre partie rikt inläggningar med blommor och figurmotiv. shoppa knappar. Italien 1800-tal. Höjd 29,5 cm, bredd 26.5 cm, djup 18.5 cm.
Små repor och sprickor, knappar och finérdelar saknas i vissa fall, tecken på åldrande.