498646. BAROCK SILVER SOCKERSKÅL.
Silver sockerskål i barockstil, med gångjärn lock och tumstöd, på fyra höga böjda och genombrutna fötter, rund utbuktad form med graverade blommotiv på locket, flera kännetecknade på botten och kanten av locket, Centraleuropa, mitten av 1700-talet 1800-tal, vikt 300 gram, höjd 9 cm, längd 15 cm, djup 10 cm.