BAROCK SILVER SOCKERSKÅL.

BAROCK SILVER SOCKERSKÅL.
498646. BAROCK SILVER SOCKERSKÅL.

Silver sockerskål i barockstil, med gångjärn lock och tumstöd, på fyra höga böjda och genombrutna fötter, rund utbuktad form med graverade blommotiv på locket, flera kännetecknade på botten och kanten av locket, Centraleuropa, mitten av 1700-talet 1800-tal, vikt 300 gram, höjd 9 cm, längd 15 cm, djup 10 cm.

I gott begagnat skick med tecken på åldrande.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 573