LJUSSTAKAR fyra säsonger silver.

498494. LJUSSTAKAR fyra säsonger silver.

Four Silver Seasons ljusstakar, särskilt vackert silversmedarbete med de fyra årstiderna i form av vår och sommar som kvinnliga figurer och höst och vinter som manliga figurer i särskilt elegant rörliga poser och attribut, står på en böjd och multismal integrerad bas. Dessa har också särskilt rika blommor och figurala dekorationer samt masker och reserver. Övre delen är dekorerad med en krökt pip med ramhuvuden och klassiska antika figurer, samt en rund droppbricka. Flera silverstämplar, troligen Hanau 1800-talets andra hälft, vikt 1400 gram, höjd 24,5 cm.

tecken på åldrande, små repor, tryckmärken och bucklor på droppbrickorna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 355