498381. JULTOMTE, målad terracotta, Heissner, Tyskland 1950-talet.
Heissner Lauterbacher zwerge No 475 Made in Western Germany
Jultomte med lykta, elektrifierad.
Höjd ca 70 cm.
Högerarmen spricka, lagad, nagg på skorna, Bruks/åldersslitage.
Ej funktionstestad.