"Gamla Växjö berättar ännu en gång" av Nils Hyltén-Cavallius.
"Min barndoms Växjö" av Isa Thornell.
"Med rötter i medeltiden" av Gunnar Hillerdal.
"Från myntkabinettet i Växjö", Kronobergsboken 1987.
"Välkommen till Växjö".
"Den kalejdoskopiska offentligheten" av Per-Olof Andersson.
"Växjöbilder" del 1, 3 och 5 av Agne Borgström.
"Växjö från forntida marknadsplats till nutida regioncentrum" av Lars-Olof Larsson och Thorsten Petersson.
"Gamla Växjömotiv" av Agne Borgström.
"Wexiö", Axel Quidings Bokhandel Wexiö.
"Skolpojken som såg Gud på ryggen" av Leif Adolfsson, Kerstin Posse, Berndt Larsson.
Pärmar till Växjö-bilder med skador, slitage.
"Välkommen till Växjö".