KAFFEKANNA, TEKANNA, SOCKERSKÅL samt GRÄDDKANNA, sterling silver, svensk import, 1900-tal.

498341. KAFFEKANNA, TEKANNA, SOCKERSKÅL samt GRÄDDKANNA, sterling silver, svensk import, 1900-tal.

Kaffekanna, grepp av trä, höjd ca 20,5 cm.
Tekanna, grepp av trä, höjd ca 17 cm.
Sockerskål med lock, total höjd ca 11,5 cm.
Gräddkanna, höjd ca 7 cm.

Total vikt ca 1670 gram.

Gravyr på undersidor. Knoppar på lock något sneda. Repor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gräddkanna, höjd ca 7 cm.

Total vikt ca 1670 gram.

Antal besök: 805