ZEISS IKON. Bauhaus vägg- eller taklampa.

498338. ZEISS IKON. Bauhaus vägg- eller taklampa.

Glaskula zon spegel armatur eller sned strålkastare modell nr. ”JS 3 nr 1". L. fjällning eller repor. Formgiven av Adolf Meyer, omkring 1927. acc. Etikett Zeiss, Ikon, snabb formning. Längd 36 cm, skärm diameter 28 cm. Jfr: Zeiss, spegelbelysningssystem Zeiss-Wiskott.

tecken på slitage, flisning eller repor,
Funktionen inte testad (ingen kontakt).

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus Dannenberg
Antal besök: 1 816