ZEISS IKON. Bauhaus vägg- eller taklampa.

498293. ZEISS IKON. Bauhaus vägg- eller taklampa.

Glaskula zon spegel armatur eller sned strålkastare modell nr. ”JS 3 nr 1". Formgiven av Adolf Meyer, omkring 1927. Marknadsförd etikett Zeiss, Ikon, snabb formning. Längd 36 cm, skärm diameter 28 cm. Jfr: Zeiss, spegelbelysningssystem Zeiss-Wiskott.

Tecken på slitage, flisning eller repor.
funktion ej testad (ingen plugg).

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus Dannenberg
Antal besök: 2 939