498107. PORSLIN- och KERAMIKFÖREMÅL. 5 delar, Bland annat Gouda och Delft, 18/1900-tal.
Vaser, ett par samt urna, höjd 31 cm.
Urna, Gouda, höjd ca. 26 cm.
Vas, Delft, höjd 30 cm.
Kavel, trä och porslin, längd 43 cm.
Vas, Delft med nagg. Bruksslitage. Krackelyr.