JACOB MALMSTEN. KARMSTOL, Gustavianskt Stockholmsarbete, Stockholms stolmakarämbetes sigill, signerad IMS, 1700-tal.

498013. JACOB MALMSTEN. KARMSTOL, Gustavianskt Stockholmsarbete, Stockholms stolmakarämbetes sigill, signerad IMS, 1700-tal.

Jacob Malmsten, (stolmakare i Stockholm 1780-88), signerad IMS. Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade.
Längd 51 cm.
Bredd 61 cm.
Höjd 91,5 cm.
Sitthöjd ca 45 cm.
LITTERATUR:
Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika fåtöljer sidan 159 & 162.

Färgsläpp, sprickor, skador, senare bemålning (Någon form av plastfärg), bruks/åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 51 cm.
Bredd 61 cm.
Höjd 91,5 cm.
Sitthöjd ca 45 cm.
LITTERATUR:

Antal besök: 2 489