497716. FICKUR, så kallat momorsur, boett av 14k guld samt FICKURSSTÄLL, 1900-tal.
Fickur, ankargång, boett av 14k guld, omärkt, yttre diameter ca 3,5 cm. Vikt ca 36,4 gram.
Klockkedja av doublé.
Fickursställ, höjd ca 12 cm.
Slitage, bucklor. Fungerar vid inskrivning. Främre boettlock går ej att stänga.