497470. MATSERVIS, flintgods, 42 delar. "Läckö", Rörstrand, 1935-1939.
12 djupa tallrikar.
12 flata tallrikar.
6 entrétallrikar.
Terrin.
Marmeladburk.
såsskål.
6 uppläggningsfat/skålar.
3 smörgåsunderlägg.
En djup tallrik med nagg. Ett mindre uppläggningsfat med nagg.
Krackelyr. Fåtal delar med missfärgning.