KERAMIKFÖREMÅL, 11 delar, bl.a. Rosenthal, Royal Copenhagen, Carl-Harry Stålhane, Meissen, Pentik, Palshus mfl, 1900-tal.
49741. KERAMIKFÖREMÅL, 11 delar, bl.a. Rosenthal, Royal Copenhagen, Carl-Harry Stålhane, Meissen, Pentik, Palshus mfl, 1900-tal.
Vas med hänkel, stengods, CH Stålhane, Rörstrand.
Vas, porslin, Meissen.
Vas, stengods, blå glasyr, Palshus, Danmark.
Ägg, Pentik, Finland.
Figurin, porslin, Royal Copenhagen.
Burk med lock, Björn Wiinblad, Rosenthal, mm
Höjd ca 2,5-10 cm.
Stålhane samt miniatyrskål på fot, nagg. Miniatyrvas, brun glasyr, lagning samt nagg. Vas, Meissen, 2:a sort.
Vas, porslin, Meissen.
Ägg, Pentik, Finland.
Höjd ca 2,5-10 cm.