W.MURA. ”På risfältet”, naiv målning akryl på tyg, inramad och signerad.
497348. W.MURA. ”På risfältet”, naiv målning akryl på tyg, inramad och signerad.
Asiatiska bönder på deras risfält sådd och skörd, omgiven av exotiska, oasliknande landskap, målade i stil med naiv målning i akryl på tyg, signerad ”W.Mura” i nedre mitten, 1900-talet.
Åtgärder 49.5 x 37.5cm.
Åtgärder 49.5 x 37.5cm.