DOCKHUS, stort , proveniens Ursels julklapp från 1929.

497122. DOCKHUS, stort , proveniens Ursels julklapp från 1929.

Det var en gång en liten flicka som hette Ursul ,1929 lät hennes föräldrar beställa ett dockhus av en arbetslös snickare från Mülheim-Ruhrområdet syd Tyskland han tillverkade även möblerna till huset. Julen 1931 då Ursul var 4 år fick hon dockskåpet i julklapp av sina föräldrar. Under andra världskriget fördes dockhuset i säkerhet ut på landsbygden.
Fantastiskt dockhus med balkonger, badrum med badkar, spröjsade fönster, kontakter för belysning m.m, en dröm för alla små och stora som har barnasinnet kvar.
Längd 126 cm
Bredd 61 cm
Höjd 105 cm
Fönstermått 12 x 7,5 cm.

Bruksslitage, några fönster saknar glas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 126 cm
Bredd 61 cm
Höjd 105 cm
Fönstermått 12 x 7,5 cm.

Antal besök: 1 348