496679. MATSERVIS, 59 delar, Sven-Erik Skawonius, Upsala Ekeby Karlskrona, 1900-talets mitt.
Mattallrikar 12 st, diameter 25,5 cm.
Förrättstallrikar 12 st, diameter 23 cm.
Djupa tallrikar 12 st, diameter 20 cm.
Assietter 12 st, diameter 19 cm.
Skålar 2 st, diameter 25 resp. 19 cm.
Uppläggningsfat 6 st, längd 40, 35, (2) 30, (2) 24 cm.
Såsskål med fat, diameter 19 cm.
Tillbringare, höjd 22 cm.
Bruksslitage, repor i glasyren, en förrättstallrik med nagg.