496277. WANDAPPLIQUE, 2 bitar, Frankrike.
Par franska vägg applikationer gjutna brons och förgyllda, var och en med två böjda armar och pipar med droppbrickor, rikt dekorerade med blommor, vindruvor, masker och blad, en ananas i den övre änden som en krona finish.Original förgyllning, senare elektrifiering inte garanteras. Proveniens: Chateaux de Lignan Languedoc, Frankrike. 1800-talets andra hälft 1800-talet Längd 38cm Bredd 29cm Djup 10cm.
I gott begagnat skick med tecken på åldrande, små korossioner och verdigris. gamla hål för montering finns tillgängliga.