496090. GASTON LA TOUCHE. HANS KRETS. Nymfer retas satyr, olja på kartong.
Gaston La Touche (1854-1913) -Perimeter, nymfer som retar en satyr medan de sover i landskapet, olja på kartong, höjd 15,5 cm bredd 22 cm.
Målningen är smutsig och har en horisontell riva i den övre vänstra delen av bilden, färgflisning samt blåmärken, repor.