OKÄND KONSTNÄR, Johann Strauss, brons på marmor, 1900-tal.
495369. OKÄND KONSTNÄR, Johann Strauss, brons på marmor, 1900-tal.
Bronsstatyett föreställande den berömda kompositören och musikern Johann Strauss (1825-1899) med violin som Waltz King, efter livsstilsmodellen i Wiens Stadtpark (Strauss Denkmal) av Edmund Helmer (1850-1935), fin brons gss med originalpatina, signerad på basen Charles B., på en fyrkantig svart marmorplatta. Höjd 20 cm, 1900-tal.
I gott skick med små greppmärken och slitage speciellt på de upphöjda områdena.