BREVPAPPER SET & DIVIT CONTAINER Ottoman runt 1800.

495359. BREVPAPPER SET & DIVIT CONTAINER Ottoman runt 1800.

Divit behållare med bläckhorn, avlång form med utbuktad fat, mässing rikt graverad med lejon och blommor samt dam med blomma på pipan, hundar och hare på baksidan, gradering pommel blommigt dekorerad. Tunnan med övre och nedre lock och lås. Ändskydd för pennhållare saknas. Längd 19 cm, Osmanska riket omkring 1800.

Ändskydd för pennhållare saknas, spår av press på baksidan, sprickor och repor finns. Ålder och tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Deutsch Auctioneers
Adress

Dorotheergasse 13
1010 Innere Stadt
Österrike

Placering
Platz 1
Antal besök: 876