Liten historicism silverskål, rund form med upphöjd utbuktande kant, rikt dekorerad med frukt, blad och kransar och förgyllda. stämplad med silverstämpel troligen Greyhound samt 800 samt bokstaven E, geossen, undre ogildad, diameter 9 cm, Wien 1800-talets sista kvartal.
små repor och alets och slitage på grund av användning.