Par små franska porslinsvaser i Sevres-stil med runda porslinlock, var och en med två ljust målade ovala blommedaljonger på vit bakgrund, omgiven av guldmålade dekorationer på blå bakgrund, stängningsknappen i form av en kvinna på löv förgylld också, den utbuktade porslinskroppen i på samma sätt med fyra medaljonger målade och förgyllda på en blå bakgrund, glaserade, monterade i brons förgylld (Ormulu) mantel, var och en med två böjda och recih dekorerade och genombrutna handtag på sidorna, öppen övre kant utbuktande inåt på avsmalnande och breddning nedåt runt fotbräda med räfflad axel och Dubbade utsmyckningar på vågig blommig bottenkant med åtta känsliga fötter i form av skal. Frankrike i mitten av 1800-talet. höjd 13 cm.
Gott skick med ålder och tecken på användning höjde guldfläckar något slitna.