495007. GEORGE GROSZ. GRAFIK, papper.
George Grosz (1893-1959) grafik på papper, redigerad ur en portfölj av Malik Verlag Berlin omkring 1930, med titeln ”Ohne Papiere” på baksidan och daterad 1924 och numrerad 38; i passepartout.
273x200 mm.
Smärre ålderstecken och smärre fläckar på papper, passepartout från senare tider, något betsad.
273x200 mm.