494941. STOLAR, 1 par, empirestil, 1800-talets andra hälft.
Fanerade med mahogny. Dekor av intarsia. Skuren dekor. Sabelben. Genombruten rygg, fast stoppad sits.
Slitage. Repor och märken. Klädsel med slitage, lagningar och fläckar. Mindre torrsprickor och fanerskador.