494882. MATBORD, Sannolikt Carl Malmsten, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1900-talets första hälft.
Fanerat med bonad björk. Skuren dekor. Kopplad benställning. Längd 132. Bredd 105. Höjd 76 cm.
Slitage. Repor och märken. Avslag på ben. Iläggsskivor saknas. Något fläckad skiva.