494784. SKÅP, art deco, Tabergs Möbler, 1920-/30-tal.
Fanerat med bonad björk. Skuren dekor. Två dörrar med bakomliggande hyllplan. Två lådor under dörrar. Längd 131. Bredd 52. Höjd 128 cm.
Slitage. Repor och märken. Ett senare hyllplan samt ett hyllplan saknas. Ett nyckelhålsbeslag saknas. Några fanerbortfall.
Nyckel/nycklar finns.