494613. FLACON och FIGURIN i porslin, Meissen 1800-tal.
Polykromt bemålade, flacongen med spridda blommor, samt locket med pousserad och bemålad rosenknopp.
Undertill märkta 72 samt 53.
Höjd 9-11 cm.
Flaska med ifyllt nagg, spricka och lagad mynning.
Rosenknoppen med naggade kronblad.
Figurinen med lagningar och avslagna fingrar.