FIOL, hardangerfela/ hardingfiol/ telemarksviolin, C. G. Helland, Bø Norge, 1899.

494040. FIOL, hardangerfela/ hardingfiol/ telemarksviolin, C. G. Helland, Bø Norge, 1899.

Etikett med påskrift:

"Broncemedalje ved Udstillingen i Porsgrund og Stockholm. Sölvmedalje i Bergen. C. G. Helland, Bø i Telemarken. 1899"

Etiketten anger en C. G. Helland som upphovsman, men detta läses möjligen som Knut Gunnarsson Helland alternativt dennes bror Gunnar Gunnarsson Helland. Släkten Helland har en lång tradition som fiolmakare. De båda ovannämnda bröderna flyttar 1901 till USA och startar där 1905 upp en verkstad och butik där de säljer sina hardangerfelor.

Längd 59 cm.

Slitage, lagningar, senare påbättrad guldfärg, möjligen spricka i bakstycke.

Gör en kostnadsfri värdering!

Etikett med påskrift:

Längd 59 cm.

Antal besök: 7 257