Fanerad i teak, hyllställning i svärtat trä, 2 lådor i fronten, skrivskiva bakom lucka. Längd 85, bredd 42, höjd 165 cm.
Slitage och repor, nedre hyllan med fanererskad på undersidan, 4 hyllpluggar saknas.