LIV STRÖMQUIST. Filmaffisch Göteborg International Film Festival 2013, färglitografi signerad och numrerad 30/110.

49362. LIV STRÖMQUIST. Filmaffisch Göteborg International Film Festival 2013, färglitografi signerad och numrerad 30/110.

Bladstorlek 76x56 cm.
Den litografiska serien är framställd i 110 exemplar som alla är signerade och numrerade. Litografierna är tryckta på fint italienskt lumppapper 100% bomull i plantrycksoffset av märke »Steinmesse und Stollberg» från 1940-talet. Ett omsorgsfullt traditionsenligt konsthantverk som utförs av det anrika konstnärskollektivet Bolaget Vardagsbilder. Efter framställningen har tryckplåtarna förstörts för att förhindra eventuella omtryck. Formatet på bildytan är 70x50 cm.

Oramad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bladstorlek 76x56 cm.

Oramad.

Antal besök: 1 614