49351. KOPP och FAT, porslin, Meissen, 1700-tal.
Fatets diameter 13 cm. Utvändigt med brun glasyr.
Rester av etikett "Röstrands samling". Troligen från Stockholmsfabrikens egna keramiska samling som såldes när fabriken lades ned 1926.
Smärre slitage, koppen med tillverkningsdeffekt/nagg vid fotring.