Blodgivare ger med hjärtat. 8 tallrikar, diameter 19 cm 8 djupa tallrikar, diameter 16 cm 8 koppar, höjd 8,5 cm 8 äggkoppar, höjd 4 cm.
Bruksslitage samt besticksrepor.