492437. SKÅP, ek, "Calmare nyckel", Carl Malmsten, 1900-talets andra hälft.
Fanerat i ek. Under samt överdel med dörrpar. Bakomliggande hyllinredning. Två lådor. Längd 116, bredd 45, höjd 174.
På övre skåpens ena kortsida finns tre borrhål samt fanérbortfall, i övrigt smärre slitage, tillverkarmärkning saknas.
Nyckel/nycklar finns.